Smile Design:
Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, estetik açıdan iyi görünmeyen diş ve diş etleri gibi birbirini tamamlayan unsurların ideal oranlar ve hastanın beklentilerini karşılayacak biçimde daha estetik hale getirilmesi işlemidir. Birçok ayrıntının ön planda olduğu bir tedavidir. Gülüş tasarımında birçok işlem bir arada uygulanmakla birlikte, gerçekleştirilen işlemler harika bir gülüşe ulaşmanıza yardımcı olur.

Estetik gülüş tasarımı, standart bir işlem değildir. Kişinin durumuna göre farklı işlemler uygulanır. Böylece hastaların daha estetik dişlerle gülümsemeleri sağlanır. Bu noktada doktorunuzla birlikte hangi işlemlerin yapılacağı konusunu tartışabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Hangi Diş Sorunları İçin Yapılır?

Gülüşünüzde veya dişlerinizde hoşlanmadığınız şeyler nelerdir? Gülüş tasarımı tedavi sürecinde gözden geçirilebilecek ve giderilecek bazı sorunlar şunlardır:

Aralıklı ve Çarpık Dişler

Bazı dişler sağlıklı olsalar dahi estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olmayabilir. Aralıklı ve çarpık dişler, bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Dişler arasında bulunan boşluklar ve dişlerdeki çapraşıklıklar, porselen kaplama, porselen lamine, estetik dolgu, invisalign veya klasik ortodonti uygulanarak düzeltilebilir.

Eksik Dişler

Eksik dişler, gülümsemenizi olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Buna ek olarak, bir şeyler yerken çiğnemenizi zorlaştırabilir ve diş etlerinize baskı yapabilir. Eksik dişlerin tedavisi için diş implantları veya köprü tedavisi uygulanabilir.

Diş Rengi

Dişler, genetik olarak ya da zaman içinde farklı nedenlerden dolayı renklerini kaybeder. Beyaz olan dişler; sigara, kahve ve benzeri maddeler yüzünden zaman içinde sararabilir. Hatta bazı kişilerde diş renkleri kahverengiye dahi yaklaşabilir. Bunun haricinde farklı diş eti hastalıklarının da diş rengini olumsuz etkilemesi söz konusudur. Bu tür durumların sonucunda gülümsemeniz, istediğiniz gibi olmayabilir.

Bir diğer önemli sebep ise gümüş veya amalgam diş dolgularıdır. Bunlar da gülüşünüzü etkileyen olumsuz durumlardandır.

Diş hekiminiz, diş rengiyle alakalı sorun neden kaynaklanıyorsa ona uygun çözümler üretecektir. Örneğin; hafif diş sararmaları için diş beyazlatma uygulaması yeterli olurken, ileri seviyeli sararmalarda dental kaplama seçeneği düşünülebilir.

Diş renginize karar verirken doktorunuzun önerilerini dikkate almayı unutmayın. Parlak ve beyaz dişler her ne kadar genç bir görünüme katkıda bulunsa da herkes için aynı ton beyazlık hoş durmayabilir. Önemli olan yüzünüze ve saç renginize daha uygun bir ton seçilmesidir. Smile Zone Clinic sizin için en uygun diş beyazlığının belirlenmesinde oldukça deneyimli uzman diş hekimlerine sahiptir.

Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedavi Seçenekleri

Diş Beyazlatma

Bleaching, yani diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini doğal olarak istenilen tona doğru açma işlemidir. Bu tedavide dişlerin üzerinde herhangi bir boyama ya da madde kaybına yol açacak herhangi bir işlem yapılmaz, dolayısıyla dişlere hiçbir zararı yoktur.

Diş Kaplama (Porselen Lamine)

Lamine diş kaplama ya da diğer adıyla yaprak porselenler, dişlerin şeklini ve rengini kalıcı olarak değiştirmeye yönelik, estetik bir uygulamadır. Dişlerdeki renk farklılıkları ve çeşitli şekil bozukluklarını gidermek amacıyla, tüm dişe müdahale edilmeden, sadece dişlerin ön yüzeyine tırnak biçiminde porselen lamineler uygulanır.

Diş İmplantı

İmplant diş tedavisi doğal olanı yeniden oluşturmak için uygulanan en sağlıklı tedavi şeklidir. İmplant ve parçaları vidalı, simante, kısa, açılı, titanyum ve seramik gibi farklı tasarım alternatifleri seçilerek yerleştirilebilir. Her hastanın çene yapısı biçimsel olarak farklıdır ve bireysel olarak ele alınması gerekir.

Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımında öncelikle hastanın ihtiyaçları ve estetik kaygıları belirlenir. Beklentileri anlayarak tedaviyi doğru planlamak sürecin belirleyici unsurlarından olacaktır. Doğru bir planlama ise birkaç seansta aşama aşama gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımında İlk Basamak: Pembe Estetik

Gülüş tasarımında diş etlerinin simetrisi ve gerektiği kadar görünmesi uygulanan birey için önemli ve tamamlayıcı bir unsurdur. Güldüğümüz zaman diş ve diş etinin birleşim sınırı görünmelidir. Gülüş esnasında olması gerekenden daha fazla diş etinin görünmesi kişi için estetik değildir. Bu sorun basit bir cerrahi işlemle (laser) kolaylıkla düzeltilebilir.

Gummy Smile terimi ile anlatılan, konuşurken ve özellikle gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesi durumudur. Bazı vakalarda, Botox uygulaması ile cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan da bu durumu düzeltmek mümkündür. Özellikle üst dudakta, dudak alt sınırına dermal dolgu maddeleri ile volüm kazandırılıp, diş etinin daha az görünmesi sağlanabilir. Gummy Smile olan hastaların genellikle üst dudakları daha ince olduğu için, yüz estetik ve dengesinin sağlanmasına da katkı sağlanmış olup, gülümseme estetik olarak güçlendirilebiliyor.

Aşama Aşama Tedavi Planı

Hasta adayının diş etleri istenilen seviyedeyse pembe estetik adımına ihtiyaç duyulmaz. Böylelikle direkt olarak diş ile alakalı sorunlar tespit edilerek aşama aşama tedavi planlanmaya başlanır.

1. Randevu: Ölçü Alma ve Planlama

İlk olarak işlem yapılacak alanların fotoğraf ve video görüntüleri alınır. Üst ve alt çeneden ölçüler alınır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Bu ölçüler dijital ortamda hekim tarafından değerlendirilir. Hastanın beklentilerine uygun estetik bir gülüş tasarımı planlanır. Dijital ortamdaki tasarımın, modele dönüştürülmesi için hastaya ikinci bir randevu verilir.

2. Randevu: Tedavi ve Mock-Up

Dijital tasarıma uygun olarak hazırlanan silikon kalıp, hastanın dişlerinin üzerine yerleştirilir. Böylelikle tedavi sonrası ortaya çıkacak olası görüntüler hastaya sunulur ve fikirleri alınır. Diş hekimi, en ideal sonuçlara ulaşabilmek için mevcut dişlerin hangi işlemlere ihtiyacı olduğunu hastaya anlatır. Uygulanacak olan tedavilere göre süreç planlanır.

3. Randevu: Kalıcı Uygulamaların Tamamlanması

Bir önceki randevuda belirlenen tedavilere plan dâhilinde başlanır. Yapılacak işlemler basitse genellikle üçüncü randevuda işlemler tamamlanmış olur. Ekstra işlem uygulanması gerektiğinde ise tedavi süreci doğrultusunda randevular devam eder.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımının herkes için belirlenmiş standart bir fiyatı yoktur. Çünkü bu prosedürde herkesin ihtiyacı olan tedavi seçenekleri farklılık gösterebilir. Örneğin; dişleri aralık olan biri için kaplama tedavisi uygulanırken diş eksiği olan kişi içinse diş implantı yapılabilir. Bu tür durumlar gülüş tasarımı fiyatları konusunda değişkenliğe yol açacaktır.

Gülümsemenizi daha estetik hale getirmek için gülüş tasarımını tercih ettiğinizde diş hekiminiz, dişlerinizin durumunu kapsamlı olarak inceler. Bu incelemeler sonucunda beklentileriniz de dikkate alınarak uygulanacak tedaviler belirlenir. Gülüş tasarımı fiyatları en net bu aşamadan sonra belli olur.

Gülüş Tasarımı Kimler İçin Daha Uygun?

Fotoğraf çektirdiğinizde veya sosyal bir ortamda gülümsediğinizde dişlerinizin görüntüsü sizi rahatsız mı ediyor? Bunun başlıca sebepleri; dişlerdeki sararma, dişeti rahatsızlıkları, şekil bozuklukları veya diş eksiklikleri olabilir. Tüm bunlar gülümsemenizi kötü gösteren etkenlerdendir. Bu sorunlar devam ettiği müddetçe gülüşünüz tam anlamıyla istediğiniz gibi olmaz.

Gülüşünüz, duygularınızı ifade etmenizin en önemli göstergelerinden biridir. Rahatlıkla gülebilmek yerine tedirgin bir gülümseme, özgüven problemlerine dahi yol açabilir.

Bu tür durumlardan muzdarip ve daha iyi bir gülümsemeyi hak ettiğinizi düşünüyorsanız estetik gülüş tasarımı, sizin için doğru bir tedavi türüdür. Gülüş tasarımı sayesinde hem tüm diş problemlerinizden kurtulursunuz hem de hayalinizdeki gibi daha özgüvenli bir biçimde gülme imkânına kavuşursunuz.

S.S.S

Estetik gülüş tasarımı ne kadar sürer?

Gülüş tasarımının süresi tamamen yapılacak işlemlere bağlıdır. Örneğin; implant veya ortodonti tedavisi gerekiyorsa süreç birkaç aya yayılabilir fakat sadece lamine tedavisine ihtiyaç varsa aynı gün dahi işlem tamamlanabilir.

Gülüş tasarımı kalıcı mı?

Kişiye göre değişmekle birlikte, diş bakımına dikkat edildiği ve rutin diş hekimi kontrollerine devam edildiği takdirde uzun yıllar kullanılabilecek kalıcı bir işlemdir.

Kliniğinizde teknolojik yöntemler kullanılıyor mu?

Gelişen medikal teknolojiler sayesinde artık hastalar, henüz tedaviye başlamadan sonucu görebiliyor. Smile Zone Clinic olarak kliniğimizde nasıl harika dişlere sahip olacağınızı en başından göstermeye yarayan son teknoloji cihazları kullanıyoruz.

Gülüş tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Hastanın beklentileri öncelikli olmak üzere diş hekiminin dikkat etmesi gereken diğer önemli unsurlar şunlardır:

 • Dişlerin uzunluğu
 • Dişeti özellikleri
 • Dudak yapısı
 • Dudak ve dişler arasındaki uyum
Gülüş tasarımı hangi dişlere yapılır?

Gülüş tasarımının hangi dişlere yapılacağı konusunda kesin bir kural yoktur. Genellikle tam bir gülüş ve konuşma sırasında görünen dişler hasta beklentileri, diş hekiminin öngörü ve yönlendirmeleri doğrultusunda tasarıma dahil edilir. Sonuç olarak gülümsendiğinde görünen ve gülüşünüzü etkileyen tüm dişler için bu işlem uygulanabilir.

Gülüş tasarımı dişlere zarar verir mi?

Gülüş tasarımında yapılan işlemler dişlere zarar vermez. Aksine, bu tedavi ile dişlerdeki sorunlar da giderilecektir. Bu prosedürde dikkat edilmesi gereken nokta, gülüş tasarımını gerçekleştirecek olan diş hekiminin alanında uzman donanımlı ve tecrübeli olmasıdır.

Gülüş tasarımını sigortam karşılar mı?

Sigorta şirketleri genellikle zorunlu tıbbi müdahalelerde ödeme yapar. Gülüş tasarımı işleminin bazı bölümlerinde tıbbi bir zorunluluk varsa sigortanız bir miktar ödeme yapabilir fakat estetik için yapılan işlemleri sigorta karşılamayacaktır. Daha net bilgi almak için sigorta şirketinizle iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Gülüş tasarımı ortalama fiyatları ne kadar?

Gülüş tasarımı; tedavi uygulanacak diş sayısı, materyal seçimi, varsa boşlukların implantla, kaplamayla ya da ortodontiyle kapatılacak olması, diş etine ve gülüş hattına uygulanacak estetik işlemler içerip içermeyeceği gibi durumlardan ötürü farklı adımlar içeren kapsamlı ve tamamen kişiye özel bir tedavidir. Bu nedenle detaylı bir muayene yapılmadan fiyat belirtilmesi doğru olmaz.

Gülüş tasarımı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ağız bakımına dikkat edilmelidir. Doktorun tedavi sonrası tavsiyelerine harfiyen uyulmalı ve rutin kontroller ihmal edilmemelidir.

Gülüş Tasarımı Hakkındaki Tüm Sorularınız İçin Aşağıdaki Formu Doldurarak Doktorlarımızla İletişime Geçebilirsiniz.


  Smile Zone iletişim

  +90(312) 234 53 54
  İş saatleri arasında bizi arayabilirsiniz
  Link’i Tıklayınız
  Bağlıca Bulvarı No:1-D4 / Villa,
  06790 Etimesgut/Ankara
  info@smilzoneclinic.com
  Smile Zone Clinic
  “Put Your SmileZ On”
  Konum

  Bağlıca Bulvarı no:1-D4 / Villa, 06790 Etimesgut/Ankara

  Sosyal

  Bizimle bağlarınınızı güçlendirin.Bu sosyal bağlantıları takip ederek Smile Zone Clinic ile güncel kalın.

  2020 © SMILE ZONE CLINIC.

  Çalışma Saatleri: Pzt – Cmt   09:00 – 20:00

  2020 SMILE ZONE CLINC. All rights reserved.

  Türkçe