Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisi

Invisalign Nedir?

Şeffaf plaklarla ortodonti (invisalign), diş telleri kullanılmadan dişleri düzelten bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, dişlerinizin estetik görüntüsünü bozmayan gizli bir çözümdür.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Aşama Dijital ağız içi tarayıcılar kullanılarak çenelerin birbirleriyle olan ilişkileri bilgisayar ortamına aktarılır.
2. Aşama Dijital veriler ortodonti uzmanımız tarafından değerlendirilir ve tedavi planı oluşturulur.
3. Aşama Tedavi planı hastaya sunulur. Bu planda tedavinin tüm aşamaları somut olarak hastaya aktarılır. Hasta tedavinin başlangıcındaki ve son halindeki çene ilişkişkilerini 3D olarak dijital ortamda inceleme imkanı yakalar.
4. Aşama Tedavinin süresi ve yapılacak şeffaf plak sayısı artık kesinleşir ve üretim aşamasına geçilir.
5. Aşama Invisalign alignerler (şeffaf plaklar) yurt dışında ortodonti uzmanımızın belirttiği plan sınırlarında üretilir ve kontrol edilir.
6. Aşama Invisalign tedavi sürecinde ilgili dişlere kompozit butonlar yerleştirilip, kullanacağı plaklar hastaya teslim edilir.
Şeffaf Plak Tedavisi
https://smilezoneclinic.com/wp-content/uploads/2022/07/1-1.jpg
https://smilezoneclinic.com/wp-content/uploads/2022/07/3-1.jpg
https://smilezoneclinic.com/wp-content/uploads/2022/07/4-1.jpg

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Diş Sorunlarına Çözüm Olur?

Şeffaf plak tedavisinin etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Deneyimli bir Invisalign sağlayıcısının ellerinde hafif ila karmaşık diş düzleştirme sorunlarının tedavisi için kullanılabilir. İşte invisalign (şeffaf plaklar) tedavisi uygulanabilecek bazı diş sorunları:

Aşırı Derecede Çapraşık:

Aşırı derecede çapraşık dişler zaman içerisinde daha da kötüleşip ciddi derecede çapraşık dişle sonuçlanabilir. Bu çapraşıklık, plak birikmesine, diş çürümesine ve yüksek diş eti hastalığı olasılığına neden olabilir.

Derin Kapanış:

Derin kapanış diş eti sorunlarına veya iritasyona, alt dişlerde aşınmaya ve/veya acılı çene ve eklem sorunlarına neden olabilir.

Underbite:

Underbite, alt dişlerin daha önde olmasıdır.Bu durum ön dişlerin veya azı dişlerinin normal işlevini engelleyebilir ve bu da diş aşınmasına neden olabilir. Ağrılı çene ve eklem sorunlarına da yol açabilir.

Açık Kapanış:

Açık kapanış, kötü veya ağrılı çiğnemeye ve hatta konuşma bozukluklarına neden olabilir. Temporomandibular eklem bozukluğu (TMJD) gibi daha büyük sorunlara da yol açabilir.

Çapraz Kapanış:

Çapraz kapanış, bir veya daha fazla üst dişin alt dişlerin iç kısmına kapanmasına neden olur. Bu dişin aşınmasına, diş eti hastalığına ve kemik kaybına neden olabilir.

Aralıklı Diş:

Boşluk sorunları ve dişlerin arasındaki boşluk diş eti sorunlarına (dişlerin koruması olmadığı için), periodontal ceplere ve yüksek periodontal hastalık riskine neden olabilir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları?

Şeffaf invisalign alignerları, gülümsemenizi minimum acı ve daha yüksek bir hassasiyetle dizayn eder. Dişler, haftalık aligner değişimine uygun olmaları halinde 6 ay kadar kısa bir sürede şekillendirilebilir. Şeffaf plak tedavisinin bunların haricinde de birçok avantajı bulunmaktadır. Başlıca avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Gizli ve Etkili Bir Tedavi

Invisalign alignerlar, neredeyse görünmez olan yumuşak, şeffaf bir plastikten yapılmıştır. İnsanlar, bu şeffaf plakları kullandığınızın muhtemelen farkına bile varamayacaklar. Böylelikle gülümsemenizi her daim gösterebilmenin güvenini yaşayabileceksiniz.

Özgürlüğün Getirdiği Mutluluk

Etrafınızda sakız çiğnemesine, bir elmayı ısırmasına veya patlamış mısır gibi bir takım yiyecekleri tüketmesine izin verilmeyen diş teli ve braket kullanan arkadaşlarınız olabilir. Telsiz ortodontide  ise bu tür kısıtlamalara yer yoktur.

Invisalign alignerlar tamamen çıkarılabilirdir. Bu özelliği sayesinde en sevdiğiniz yiyecekleri, her istediğinizde özgürce tüketebilmenize olanak sağlar.

Alignerlerinizi günde 22 saat boyunca kullanmaya devam etmeye özen göstermeniz önemlidir. Ayrıca, ağız hijyeninizi korumak için her zamanki gibi dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipiyle temizlemeye devam etmelisiniz.

Başından Sonu Görmek

Invisalign tedavisinin daha en başında oldukça detaylı bir planlama yapılır ve aşama aşama her plak değişiminde dişlerinizin yeni konumları belirlenir. Bu da tedavinin en başında ekran üzerinde sonucu görebilmenize imkan tanır.

Daha Sağlıklı Diş Etleri

Daha düz ve estetik dişler, kişiye daha güvenli bir gülüş sağlayacaktır. Sağlıklı olan dişler, aynı zamanda dişlerin çürümesini ve diş eti hastalığı oluşma riskini de minimum seviyeye indirgeyecektir. Bunun yanı sıra, Telsiz ortodonti ile tedavi sırasında temizlenebilirlik çok daha kolay olduğundan diş eti hastalığı oluşma riski de indirgenmiş olur. 

Kendi Gibi Olmak

İster spor yapın, isterseniz de müzik aleti çalın. Çıkarılabilir şeffaf alignerlar sayesinde istediğiniz her şeyin keyfini özgürce çıkarabilirsiniz. Böylece hiçbir kısıtlama olmadan kendiniz gibi olma imkanına kavuşursunuz.

Tedavinin Sonunu Beklemenize Gerek Yok

Çıkarılabilir şeffaf plaklar sayesinde tedavinin en başından itibaren artık gülüşünüzü saklamak zorunda değilsiniz. Braketlerde olduğu gibi, tedavinin sonunu beklemenize gerek yoktur.

Mekanlar Sizi Sınırlamaz

Şeffaf plaklarla tedavi yönteminde tedavinin daha en başından süreç boyunca kullanmanız gereken tüm plaklar hazırlanır. Bu da size dünyanın öbür ucuna da gitseniz tedavinizi aynı şekilde sürdürebilme fırsatı tanır.

Yediden Yetmişe Sağlıklı Dişler

Invisalign tedavisi çocukluktan itibaren her yaş grubunda güvenle uygulanabilir. Böylece hiçbir özgüven kaybına yol açmadan çocuğunuzun ve sizin gülüşünüzü en iyi haline dönüştürme imkanı sunar. 

Şeffaf Plak Tedavis Fiyatları

Net bir fiyat verilebilmesi için hastanın, diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastanın bu tedavi için ilave cerrahi işlemlere ihtiyaç duyması, seçilen firmanın çözüm çeşitliliği, kurumsallığı ve kalitesi gibi birçok unsur şeffaf plak tedavi fiyatlarını belirlemektedir.

Bunların dışında kliniğin barındırdığı teknik donanım ve fiziksel şartların düzeyi, uygulayıcı hekimin uzman olması, yetkinliği ve tecrübesi gibi faktörler de şeffaf plak tedavi fiyatlarına etki eden unsurlar arasındadır.

Detaylı bilgi ve güncel fiyatlar hakkında iletişim sayfamızdan destek alabilirsiniz.

S.S.S

Ankara, Bağlıca’da bulunan diş kliniğimize gelen hastalarımız tarafından en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik.

- Şeffaf plaklar yeme içmeye engel mi?

Şeffaf plaklar yeme içme sırasında çıkartılabildikleri için hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

- Tedavi süresi ne kadar sürer?

Herkes için standart bir tedavi süresi yoktur. Bu tamamen kişinin mevcut diş yapısındaki sorunlarına göre değişebilmektedir. Ortalama bir süre vermek gerekirse 1 ila 1,5 yıl arasında tedavi tamamlanabilmektedir.

- Şeffaf plak tedavisi konuşma yeteneğini etkiler mi?

Şeffaf plakların konuşma yeteneği üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Sadece hastanın ağzındaki bu yeni materyale alışması gerekir. Alışma süreci kısa sürede atlatıldığında, hasta günlük konuşmasını olduğu gibi devam ettirebilir.

- Şeffaf plakların veya dişlerin renginde değişme yaşanır mı?

Şeffaf plaklar sayesinde dişlerinizde zaman içinde bir renk değişimi yaşanmaz. Şeffaf plaklarda ise sigara veya içecek tüketimine bağlı renk değişimleri yaşanabilir. Ancak belirli periyotlarda plakların değişmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

- Kontroller hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Bu tedaviden en iyi sonucu almak için öncelikle diş hekiminin (ortodonti uzmanı) talimatlarına uyulması gerekir. Diş hekiminiz (ortodonti uzmanı), dişlerinizin durumuna ve tedavi sürecinize uygun kontrol periyotları belirleyecektir. Bu kontrollerin aksatılmaması önemlidir.

- Bir set plak ne kadar süreyle kullanılmalı?

Bir set plak, ağızda ortalama 7 ila 14 gün arasında kalabilir. Bu kişiden kişiye değişen ve ortodonti uzmanının size özel olarak belirlemesi gereken bir periyottur.

- Şeffaf plaklar günde en az kaç saat kullanılmalı?

Şeffaf plaklar çıkarılabilir olduğu için hastalarımız tarafından en çok merak edilen, günde kaç saat takılı olması gerektiğidir. Günde ortalama 22 saat ağızda takılı kalması, tedavi sürecinizin daha faydalı ilerleyebilmesi için önemlidir.

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisi Hakkındaki Tüm Sorularınız İçin Aşağıdaki Formu Doldurarak Doktorlarımızla İletişime Geçebilirsiniz.


  Smile Zone iletişim

  +90(312) 234 53 54
  İş saatleri arasında bizi arayabilirsiniz
  Link’i Tıklayınız
  Bağlıca Bulvarı No:1-D4 / Villa,
  06790 Etimesgut/Ankara
  info@smilzoneclinic.com
  Smile Zone Clinic
  “Put Your SmileZ On”
  Konum

  Bağlıca Bulvarı no:1-D4 / Villa, 06790 Etimesgut/Ankara

  Sosyal

  Bizimle bağlarınınızı güçlendirin.Bu sosyal bağlantıları takip ederek Smile Zone Clinic ile güncel kalın.

  2020 © SMILE ZONE CLINIC.

  Çalışma Saatleri: Pzt – Cmt   09:00 – 20:00

  2020 SMILE ZONE CLINC. All rights reserved.

  Türkçe