Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, doğada saf mineral halde bulunan, aslında beyaz renkli bir metal olan zirkonyumun özel fırınlarda işlenerek zirkonyum porselen halinde uygulanmış halidir.

Zirkomyum ve Klasik Porselen Diş kaplama Arasındaki Farklar

 • Zirkonyumun geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan klasik metal porselen kaplamalara göre en temel farklılıklarından biri altyapısının beyaz renkli olmasıdır.
 • Kendi doğal dişlerimizde metalik bir yapı bulunmadığından zirkonyum kaplamalar klasik metal porselen kaplamalara kıyasla çok daha doğal ve estetiktir.
 • Zirkonyum kaplamalar kullanıldığında, klasik metal porselen kaplamalarda diş etinde sıklıkla rastlanan morumsu renk geçişleri ortadan kaldırılmış olur.
 • Zirkonyum vücutla oldukça uyumlu bir materyaldir. Dolayısıyla metal alerjisi olan hastalarda tercih edilmelidir.
 • Zirkonyumun diğer metal alaşımlara kıyasla ısı değişimlerine ve korozyona direnci çok daha fazladır.
 • Diğer metaller gibi esneyen bir yapısı olmadığından, Zirkonyum kaplamalar çiğneme esnasında ortaya çıkan baskı ve gerilim kuvvetlerine daha dirençlidir.

Zirkonyum kaplamalar klasik metal porselen restorasyonlar gibi geleneksel yöntemlerle değil bilgisayar teknolojisi kullanılarak hazırlanır.Dolayısıyla dişe çok daha uyumlu sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama yaptırmak isteyen hasta adayları, diş hekimlerinin uygunluk onayı vermeleri halinde şu uygulama süreçlerinden geçerler:

·        Uygulama yapılacak dişler temizlenerek pürüzsüzleştirilir

·        Zirkonyum kaplama yapılacak dişler uygun biçimde şekillendirilerek kaplamaya hazır hale getirilir ve ölçü alınır

·        Hasta ile birlikte renk seçimine karar verilir

·        Elde edilen ölçüler laboratuvara gönderilir.Uygulama yapılacak diş sayı ve bölgesine göre aynı gün ya da bir kaç gün içerisinde zirkonyum kaplamanın son hali hazırlanır.

·        Ölçüsü alınan kaplamaların hazırlanması beklenmeksizin hastaya aynı gün geçici kaplamalar takılır.

·        Laboratuvarda hazırlanan zirkonyum kaplamalar geldiğinde diş hekimi, bu yeni dişlerin provasını yapar. Bir sorun olmaması durumunda kaplamalar dişlere yapıştırılarak işlem tamamlanmış olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?

Zirkonyum porselen uygulaması, konservatif bir tedavi prosedürü olduğu için endikasyonu olduğu takdirde, sistemik rahatsızlığı olan hastalar da dahil olmak üzere, güvenle uygulanabilmektedir.

Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

·        Ayrık veya çapraşık diş sorunlarının çözümü için ortodontik tedavi istenmiyorsa

·        Gülüş estetiği kapsamında

·     Kanal tedavi görmüş ve çok fazla madde kaybına uğramış dişlerin korunması için

·     Sızdırmanın önüne geçilemeyen dolgu yapılması gereken durumlarda

·     Kök yüzeylerinin açığa çıktığı aşırı diş hassasiyeti vakalarında

·        Çok geniş ve komşu dişlerle uygun kontak ilişkisi sağlanamayan dolguların varlığında

·        Aşırı derecede aşınmış dişler için

·     Metal alerjisi olan hastalarda

·     Diş eksikliklerinin tedavisi için yapılan implant üstü ve köprü protez uygulamalarında zirkonyum kaplamalar kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplamaların da diğer tüm diş tedavileri gibi standart bir fiyatı yoktur. Tedavi, kişiye özel olarak tasarlandığından fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Onun haricinde ise aşağıdakiler fiyat değişimine sebep olan unsurlardandır:

·        Kaplama yapılacak olan diş sayısı

·        İşlem öncesinde ek bir tedavi gerekip gerekmediği

·        Kullanılacak olan materyalin kalitesi

·        Uygulamanın yapılacağı klinik donanım ve koşulları

·        Diş hekiminin deneyimi ve yetkinliği

Dolayısıyla bu tedavi için net bir fiyattan söz edilemez. Güncel fiyatlar ve merak ettiğiniz detaylarla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Prosedür doğru uygulandığında herhangi bir diş sorununa neden olmaz. Dolayısıyla zararlı bir prosedür değildir. Aksine metal alerjisi olan hastalara zirkonyum kaplama tavsiye edilir. Bu tedavi türü hem iyi bir diş eti uyumu sağlar hem de doğal dişe en yakın malzemelerdendir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Zirkonyumun diğer kaplama çeşitlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

·        Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir.

·       Doku dostu bir materyaldir.

·       Beyaz renkli olduğundan doğal bir görünüm sağlar.

·        Korozyona ve oksitlenmeye karşı dirençlidir.

·      Klasik  porselen kaplamalara göre daha kısa sürede uygulanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yaptıranlar (Diş Örnekleri)

Zirkonyum diş kaplama yaptırmak isteyen hastalarda doğala oldukça yakın ve  estetik bir sonuç yaratma hedefiyle çalışmaktayız. Bu bağlamda işlem yapılan kliniğin teknolojik donanımı ile beraber doktorların ve çalışılan porselen laboratuvarının estetik vizyona sahip olması sonuçlar üzerinde doğrudan etkilidir. Bu şartlar altında çalışıldığında zirkonyum kaplama yaptıranlar için beklenti fazlasıyla karşılanabilmektedir.

Zirkonyum porselen diş çalışması bazen renklenmiş, hasar görmüş ya da çapraşık bir dişin düzeltilmesi için yapılabileceği gibi; eski tip geleneksel metal destekli seramiklere göre çok daha estetik sonuç verdiği için çene kemiğine yerleştirilmiş bir diş implantının üzerine de yapılabilir.

Özellikle estetik bölge yani ön dişlere yapılan zirkonyum çalışmalarında wax up ve mock up çalışmalarıyla tedavinin en başında zirkonyum yaptırmak isteyen hastalara sonuçlar kendi ağzında gösterilebilir. Böylelikle zirkonyum yaptıranlar tedavinin daha en başından dişlerinin bitmiş halini değerlendirme şansı yakalayabilir.

Zirkonyum diş kaplama öncesi ise, hasta ağzından alınan profesyonel fotoğraflar ile beraber dijital ölçüler hazırlanır; hasta, doktor ve teknikerin koopere bir şekilde çalışması ile de tedavi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanmış olur.

S.S.S

Ankara, Bağlıca’da bulunan diş kliniğimize gelen hastalarımız tarafından en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik.

- Zirkonyum kaplama sağlığa zararlı mı?

Zirkonyum kaplamaların sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Bünyesinde klasik porselen restorasyonlardaki gibi metal alaşım barındırmadığı için mevcut doğal dişlerinize tam uyum sağlar.

- Zirkonyum diş kaplama kırılır mı?

Zirkonyum kaplamalar çeşitli ısıl işlemlerden geçerek oldukça sağlam bir yapıya kavuşsalar da doğal dişler de olduğu gibi bu kaplamaların da kırılma ihtimalleri vardır.

- Zirkonyum kaplamanın kırılması sık görülür mü?

Bir kaza veya aşırı kuvvetli bir darbede kırılma veya çatlama görülebilir. Bu mevcut sağlam dişlerinizin kırılma olasılığı ile aynıdır.

- Zirkonyum kaplama diş eti hastalığına sahip kişilerde uygulanabilir mi?

Uygulanabilir fakat işlem öncesinde bu diş eti rahatsızlığının giderilmesi gerekir.

- Zirkonyum kaplama düşebilir mi?

Çok kuvvetli yapıştırıcılar ile yapıştırıldığından düşmesi çok zordur. Sadece kaplama altındaki diş çürümeye başlayıp madde kaybına uğrarsa düşme ihtimali olabilir. Bu tür sorunlar ise tedavi edilerek rahatlıkla giderilebilir.

- Zirkonyum kaplama için dişler ne kadar tıraşlanır?

Diş yüzeyinin 1-2 mm kadar küçültülmesi işlemin uygulanması için yeterli olacaktır.

- Zirkonyum kaplamaların rengi zamanla sararır mı?

Hayır. Bu kaplama malzemesi çok detaylı işlemler gördüğünden pürüzsüz ve kaygan bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla sigara, çay ve kahve gibi diş rengini olumsuz etkileyen etmenler kaplamanın renginde bir değişiklik yaratmaz

- Zirkonyum kaplamaların diş etiyle uyumu nasıl?

Doku dostu bir malzeme olması ve bilgisayar teknolojisi kullanılarak sınırlara en uygun biçimde hazırlanıyor oluşu nedeniyle diş eti uyumu oldukça başarılıdır.

- Zirkonyum ağızda kokuya sebep olur mu?

Metal alaşım içermediği için hiçbir koku veya tat değişikliğine neden olmaz.

Zirkonyum Kaplama Diş Tedavisi Hakkındaki Tüm Sorularınız İçin Aşağıdaki Formu Doldurarak Doktorlarımızla İletişime Geçebilirsiniz.


  Smile Zone iletişim

  +90(312) 234 53 54
  İş saatleri arasında bizi arayabilirsiniz
  Link’i Tıklayınız
  Bağlıca Bulvarı No:1-D4 / Villa,
  06790 Etimesgut/Ankara
  info@smilzoneclinic.com
  Smile Zone Clinic
  “Put Your SmileZ On”
  Konum

  Bağlıca Bulvarı no:1-D4 / Villa, 06790 Etimesgut/Ankara

  Sosyal

  Bizimle bağlarınınızı güçlendirin.Bu sosyal bağlantıları takip ederek Smile Zone Clinic ile güncel kalın.

  2020 © SMILE ZONE CLINIC.

  Çalışma Saatleri: Pzt – Cmt   09:00 – 20:00

  2020 SMILE ZONE CLINC. All rights reserved.

  Türkçe