Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplama

Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplama Nedir?

Lamine diş kaplamaları, dişlerin estetik görüntüsünü iyileştirmek için ön yüzeyini kaplamak üzere tasarlanmıştır. Sıklıkla tercih edilen lamine diş kaplamalar, yaprak porselen olarak da bilinir. Bu kadar sıklıkla tercih edilmesinin ana sebeplerinden biri porselen kaplamaların diğer estetik uygulamalara (kompozit dolgu, bonding) göre daha dayanıklı olmasıdır.

Bu tedavi, daha çok rengi sararmış, aşınmış, kırılmış, düzensiz ve aralarında boşluk olan dişler için uygulanmaktadır. Lekelere karşı daha dayanıklı olan porselen kaplamalar, mevcut sağlıklı dişleriniz gibi doğal bir görüntüye sahiptir.

Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen diş yaptırmak isteyen hastalar, diş hekimlerinin uygunluk onayı vermeleri halinde şu uygulama süreçlerinden geçerler:

 •       Uygulama yapılacak dişler temizlenerek pürüzsüz bir hale getirilir.
 •       Porselen kaplamanın tam oturabilmesi için işlem yapılacak dişler milimetrik bir inceltmeye tabi tutulur. (Bazen bu inceltmeye gerek bile kalmayabilir.)
 •       Dişlerin inceltilmesi sonrası, ölçü alma aşamasına geçilir.
 •       Elde edilen kalıplar ve ölçüler laboratuvara gönderilip 3-10 gün içerisinde porselen kaplamanın son hali hazırlanır.
 •       Porselen kaplamaların gelmesini beklemeksizin, hastaya aynı gün geçici kaplamalar takılır. Böylece bu kısa bekleme süresince hem hastanın dişleri zarar görmez hem de inceltilen dişler daha rahat kullanılmış olur.
 •       Porselen kaplamalar laboratuvardan geldiğinde, diş hekimi, hastanın ağzına bu kaplamaları yerleştirerek yeni dişlerin provasını yapar. Bir sorun olmaması durumunda, kaplamalar dişlere yapıştırılarak işlem tamamlanmış olur.

Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplamanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Genellikle dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan veya çok ufak müdahaleler ile işlem uygulanabilir.

 •       Çay, kahve veya sigara içtiğinizde dahi renk değiştirmezler.
 •       Hastalar ağız içinde bir farklılık hissetmezler. Doğal dişler gibi ağız içine tam uyum sağlar.
 •       Dışarıdan görüldüğünde ayırt edilemeyecek kadar doğal bir görüntüye sahiptir.
 •       Porselen diş kaplamalarının yüzeyi pürüzsüz olduğundan diş taşı oluşma ihtimali mevcut dişlerinize nazaran daha düşüktür.
 •       Aşınmalara karşı olan dirençli yapısı sayesinde dişi korurlar.
 •       Lamine porselen dişlerin düşme ihtimali neredeyse yoktur. Çok güçlü malzemelerle dişe bağlanırlar.
 •       Porselen malzemenin içerisinde metal bulunmadığı ve ince hazırlanabildikleri için ışık geçirebilme özellikleri vardır. Bu da laminelere tamamen doğal bir görünüm kazandırır.

Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplama Fiyatları

Lamine diş kaplama fiyatları için belirli bir fiyat aralığı yoktur. Bunu belirleyen aşağıda sıralananlar gibi birçok faktör mevcuttur:

 •       Kaplama yapılacak olan diş sayısı
 •       Uygulama öncesi ve uygulama sırasında yapılması gerekli görülen ön işlemler
 •       Kullanılacak olan malzemenin türü ve kalitesi
 •       Uygulamanın yapıldığı klinik koşulları
 •       Diş hekiminin deneyimi ve yetkinliği

Sonuç olarak, lamine diş kaplamaları için net bir fiyattan söz edilemez. Güncel fiyatlar hakkında iletişim sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Lamine (Yaprak Porselen) Diş Kaplama Hakkında Yanlış Bilinenler

 •         Lamine porselen diş kaplamaları estetik kaygılardan dolayı uygulanan bir prosedürdür. Tıbbi bir zorunluluktan dolayı yapılmadığı için sigortanız bu tedavi masraflarını karşılamayabilir.
 •       Dişlerinizdeki kapanış ilişkisi bu prosedürle değişmez.
 •       Dişlerinizdeki işlevsel sorunlar, lamine diş tedavi prosedürüyle düzeltilemez. Bu tür sorunlar için, tüm porselen kaplama, implant diş tedavisi gibi farklı seçenekler olduğu unutulmamalıdır. Sorununuza en uygun çözümü yine diş hekiminiz önerecektir.
 •     Yalnızca lamine uygulaması, hayalinizdeki gülümsemeyi %100 garanti etmez. Dişlerinizin genel yapısına uygun bir gülümsemeye kavuşabileceğinizi bilmelisiniz. Mükemmel gülüşler veya bir ünlünün gülüşüne sahip olmak için diş etlerinin simetrisi, gülme hattı gibi birçok faktör de dikkate alınmalıdır. Bunun için en etkili ve kapsamlı tedavi yöntemi gülüş tasarımıdır.

Porselen Kaplama Sonrası Dikkat edilmesi Gerekenler

Lamine diş uygulaması sonrasında özel bir bakım gerekmez ve iyileşme süreci yoktur. Rutin beslenme alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz. Kaplamalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak içinse aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önemlidir:

 •       Savunma sporu yaparken ağız koruyucusu kullanın
 •       Tırnak yeme, kalem veya gözlük çerçevesi gibi sert objeleri ısırma alışkanlıklarınızı terk etmeye çalışın
 •       Diş sıkma gibi sorunlarınız varsa gece plağı ve gerekliyse botoks uygulamalarıyla tedavinizi tamamlayın.
 •       Kırmızı et gibi çiğnenmesi nispeten zor olan yiyecekler için ön dişleriniz yerine arka dişlerinizi kullanmaya çalışın.
 •       İlk birkaç gün aşırı soğuk veya sıcak yiyecek ve içecekler tüketmeyin.
 •       Paketli gıdaların ambalajlarını açmak için asla dişlerinizi kullanmayın ve mümkün olduğunca ön dişlerle yapılan uygunsuz çekme, koparma hareketlerinden kaçının.

S.S.S

Ankara, Bağlıca’da bulunan diş kliniğimize gelen hastalarımız tarafından en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik.

- Lamine Porselen diş kaplama ömrü ne kadardır?

Diş kaplamalarının ömrü kullanılacak malzemenin kalitesine, kullanım alışkanlıklarına ve diş hekiminin deneyimine göre değişiyor olsa da genellikle 10 yıldan fazla kullanım süreleri vardır.

- İşlem sırasında ağrı hissedilir mi?

Uygulanacak işlem lokal anestezi altında yapılacağından hastaların herhangi bir ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

- Tedavi öncesi diş hekimime neler sormalıyım?

Aklınızdaki soruları çekinmeden sormanız önemlidir. Onların dışında öncelikle planlanan tedavi ile alakalı önceki hastaların işlem öncesi ve sonrası görüntülerini isteyebilirsiniz. Böylelikle hem nasıl bir değişim gerçekleşeceği hem de hekimin yetkinliği hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

- Lamine kaplamaların değiştirilmesinin en yaygın sebebi nedir?

Lamine porselen kaplamalar oldukça sağlamdır ve kolay kırılmazlar fakat diş eti problemleri nedeniyle diş etlerinde çekilme oluşursa diş kökü açığa çıkabilir. Bunu kamufle etmek için hastalar yeni kaplama yapılmasını isteyebilir.

- Lamine diş kaplama öncesinde diş eti şekillendirmesi gerekli mi?

Diş eti şekillendirmesi zorunlu bir işlem değildir. Fakat dişlerinizde ve gülümsemenizde daha estetik bir görüntü isterseniz gerekliliği hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Lamine Diş Kaplama Tedavisi Hakkındaki Tüm Sorularınız İçin Aşağıdaki Formu Doldurarak Doktorlarımızla İletişime Geçebilirsiniz.


  Smile Zone iletişim

  +90(312) 234 53 54
  İş saatleri arasında bizi arayabilirsiniz
  Link’i Tıklayınız
  Bağlıca Bulvarı No:1-D4 / Villa,
  06790 Etimesgut/Ankara
  info@smilzoneclinic.com
  Smile Zone Clinic
  “Put Your SmileZ On”
  Konum

  Bağlıca Bulvarı no:1-D4 / Villa, 06790 Etimesgut/Ankara

  Sosyal

  Bizimle bağlarınınızı güçlendirin.Bu sosyal bağlantıları takip ederek Smile Zone Clinic ile güncel kalın.

  2020 © SMILE ZONE CLINIC.

  Çalışma Saatleri: Pzt – Cmt   09:00 – 20:00

  2020 SMILE ZONE CLINC. All rights reserved.

  Türkçe